Chcesz wybrać się na masaż, ale ciągle coś Cię przed tym powstrzymuje? Nie jesteś pewny jak się ubrać, co powiedzieć, jak się zachować i co trzeba ze sobą zabrać… Przygotowałam dla Ciebie 10 wskazówek, które pomogą rozwiać Twoje wątpliwości i poczuć się komfortowo podczas pierwszej wizyty w salonie masażu. Zobacz, co warto wiedzieć przed zabiegiem masażu.
1. Nie musisz się golić przed zabiegiem masażu
Golenie nóg/bikini/pleców nie jest to konieczne do wykonania masażu. Możesz to zrobić jedynie dla własnego komfortu. Jeśli się na to zdecydujesz, nie rób tego bezpośrednio przed zabiegiem. Szczególnie, jeśli masz tendencje do zaczerwienienia (zapalenia) mieszków włosowych. Najlepiej ogól nogi dzień lub dwa dni wcześniej i przemyj spirytusem, aby zapobiec infekcjom bakteryjnym i stanom zapalnym.
U mężczyzn, u których owłosienie ciała jest zwykle większe, długie i gęste włosy na nogach czy plecach mogą delikatnie ciągnąć i plątać się podczas masażu. Dla większości mężczyzn golenie nie jest jednak komfortowym zabiegiem, dlatego zwykle nie jest to wymagane. Dużo zależy od osobistego komfortu.
2. Nie nakładaj balsamu do ciała
Przed zabiegiem masażu nie nakładaj na ciało balsamu ani żadnego kremu. Będzie się rolował i przeszkadzał w trakcie zabiegu. Poza tym składniki odżywcze w olejku do masażu gorzej by się wchłaniały.
3. Powiedz o swoich problemach ze zdrowiem
Przed zabiegiem terapeuta przeprowadzi wywiad, aby poznać Twoje samopoczucie danego dnia, oraz wykluczyć (lub znaleźć) wszelkie bezwzględne przeciwwskazania do masażu. Jeśli o coś nie zapyta, a Ty uznasz to za ważna informacje (albo po prostu nie wiesz, czy to może mieć znaczenie), nie bój się wtrącić mu się w zdanie i po prostu powiedz o tym. On się nie obrazi, a nawet będzie Ci wdzięczny, a Ty będziesz czuła się spokojniejsza.
4. Dostaniesz bieliznę na zmianę
Przed zabiegiem masażu całego ciała, prawdopodobnie dostaniesz jednorazową bieliznę do przebrania oraz jednorazowe pantofle i szlafroczek . Możesz jednak zostać w swojej bieliźnie, jeśli czujesz się bardziej komfortowo. Masażysta zapewne zabezpieczy ją papierowym ręcznikiem, aby nie ubrudzić oliwką do masażu. Przy zabiegach częściowych zmiana bielizny najczęściej nie jest potrzebna.
5. Nie będziesz leżeć nago
Kiedy położysz się na stole do masażu (tak, to jest stół a nie łóżko 😉 ), masażysta okryje Cię ręcznikiem lub kocem tak, aby było Ci ciepło i przyjemnie. Odkrywane będą tylko te części ciała, które będą masowane w danym momencie. Nie będziesz leżeć nago i nie zmarzniesz 😉
6. Możesz zgłaszać swoje potrzeby i preferencje
Zgłoś masażyście na czym Ci najbardziej zależy. Wolisz delikatny masaż relaksacyjny czy mocny masaż, który będziesz czuć jeszcze długo po zakończeniu? Czy ma się skupić szczególnie na okolicy barków czy lędźwi?
7. Zgłaszaj wszelki dyskomfort
Zgłaszaj wszelki dyskomfort od razu. Ucisk jest za mocny? A może za słaby? Łaskocze? A może boli? Drażni Cię, że niektóre ruchy są jakby urwane, a chciałabyś, żeby były dociągnięte do końca danego odcinka ciała? Wolisz ruchy wolniejsze czy szybsze? A może zimno Ci w stopy, albo za gorąco pod kocem? Może nie podoba Ci się zapach olejku do masażu albo w kominku zapachowym? Albo drażni Cię muzyka? Może potrzebujesz tym razem ciszy, a nie rozmowy? Wybrzydzaj, to Tobie ma być dobrze.
8. Mów, co Ci się podoba
Mile widziane jest także zgłaszanie tego, co Ci się podoba. To ważna informacja zwrotna dla masażysty, któremu zależy na tym, żebyś czuł się jak najlepiej. Takie informacje pomogą mu uczynić zabieg jeszcze lepiej dobranym do Twoich potrzeb i preferencji. Powiedz, że siła jest odpowiednia, że podoba Ci się zapach.
9. Nie wstawaj gwałtownie po masażu
Po masażu nie wstawaj gwałtownie, ale poleż jeszcze chwilę na stole, jeśli masażysta daje Ci na to czas. Kiedy będziesz gotowa/y do wyjścia, obróć się powoli na bok, odepchnij rękami od łóżka, jednocześnie opuszczając podudzia poza krawędź stołu i przejdź do siedzenia. W tej pozycji odczekaj jeszcze trochę i sprawdź, czy nie kręci Ci się w głowie, nie masz mroczków przed oczami albo nie robi Ci się gorąco. To normalna reakcja po dłuższym czasie leżenia. Dopiero, gdy uznasz, że wszystko jest w porządku, powoli zejdź ze stołu do masażu. Jeśli jednak czujesz się niepewnie, poproś o pomoc masażystę.
10. Daj sobie czas na powrót do rzeczywistości
Po masażu odpocznij jeszcze chwilę w poczekalni/szatni/strefie relaksu. Poproś o (lub nalej sobie) szklankę wody do picia. Pooddychaj głęboko, poczekaj aż ciało wróci do swojej temperatury. Pozwól, aby Twoja głowa i ciało łagodnie wróciły do rzeczywistości.
Nie ma dwóch takich samych masaży. Ludzkie ciało zmienia się pod wpływem bodźców czuciowych. Zmienia się wrażliwość, napięcie mięśni i ogólne samopoczucie. Ważne jest jednak, aby Twój pierwszy zabieg był dla Ciebie miłym wspomnieniem. Myślę, że z tymi wskazówkami, tak właśnie będzie.
Czy ten tekst rozwiał którąś z Twoich wątpliwości?
Daj znać, czy Twój pierwszy masaż jeszcze przed Tobą, czy jesteś stałym bywalcem?
Może masz jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości przed swoim pierwszym (lub następnym) zabiegiem?Chętnie na nie odpowiem.
Jeśli jesteś zainteresowana/y masażem, to ofertę, adres oraz godziny przyjęć znajdziesz tutaj albo w zakładce OFERTA --> Masaże i zabiegi Zapraszam :)