Praca biurowa często wymaga korzystania jednocześnie z komputera i dokumentów papierowych. Jeśli masz ergonomiczny fotel, a mimo to po dniu pracy przy komputerze odczuwasz ból kręgosłupa, barków, karku lub głowy, to znak, że coś robisz źle. Być może Twoje miejsce pracy jest źle zorganizowane? Zobacz, co możesz zmienić, aby zapobiec dolegliwościom.
Praca biurowa a ergonomia
Praca biurowa wymaga często przepisywania treści z dokumentów papierowych na ekran lub odwrotnie. Czasami trudno pomieścić obok klawiatury i myszki to wszystkie potrzebne papiery i segregatory. Osoby, które pracują w ten sposób przez większość czasu, mogą odczuwać ból karku, kręgosłupa, ramion czy nadgarstków. Nieodpowiednio zorganizowane miejsce pracy przy komputerze i złe przyzwyczajenia mogą sprawić, że narażamy nasz organizm na duże przeciążenia. I nie chodzi tu tylko o typowe garbienie się. Sprawdź jakie jeszcze błędy możesz popełniać pracując przy komputerze i jak im zapobiec?
3 błędy pracy przy komputerze i z dokumentami
.
1. Źle sięgasz po dokumenty z półki podczas pracy przy komputerze
.
Praca biurowa, szczególnie praca księgowej, ale nie tylko, związana jest z korzystaniem z dokumentów. Dokumenty często skatalogowane są w dużych segregatorach lub teczkach. Nie bez znaczenia jest sposób, w jaki sięgasz po segregator. Załóżmy, że jest on oddalony od Twojego biurka na odległość ramienia. Kiedy chcesz zdjąć go z półki, nie wstajesz z fotela, a jedynie skręcasz i wychylasz tułów. W tym momencie na Twój kręgosłup działają ogromne siły “zgniatające” kręgi i “wyciskające” dyski (krążki międzykręgowe). Nie ma znaczenia, że same dokumenty nie są zbyt ciężkie. Przy tak długiej dźwigni i rotacji kręgosłupa obciążenie wzrasta. Nacisk w odcinku lędźwiowym porównywalny jest nawet do kilkuset kilogramów. Jeśli podczas pracy przy komputerze czynność ta powtarza się kilkanaście razy w ciągu dnia, dochodzi do mikrouszkodzeń, a z czasem do powstawania zmian zwyrodnieniowych.

.
Co robić, żeby zapobiec bólom pleców?
Kiedy potrzebujesz wziąć z półki dokumenty, wstań z krzesła, zrób krok (lub kilka), stań przodem do półki i weź segregator w obie ręce zanim położysz na biurku i wyjmiesz z niego potrzebne dokumenty. Zrób tak, nawet jeśli masz wrażenie, że to strata czasu. Najlepiej wyrób sobie taki nawyk, żeby się nad tym nie zastanawiać za każdym razem. Czasu wszak tracisz niewiele, za to zyskujesz dużo zdrowia. Nawet nie poczujesz, kiedy zrobiłaś tyle przysiadów podczas pracy przy komputerze 😉

.
.
2. Złe położenie dokumentów podczas pracy przy komputerze
.
OK, wiesz już jak sięgać po dokumenty, aby nie przeciążać kręgosłupa. To jednak nie wszystko w temacie ergonomicznego korzystania z dokumentów w pracy biurowej. Teraz musisz przenieść dane (duuużo danych) z kartki na ekran (lub odwrotnie). Kartki leżą więc na blacie biurka z jednej strony, a Ty co chwilę skręcasz głowę na bok, żeby coś z nich sczytać. Po kilkudziesięciu minutach czujesz, że jakoś Ci nie wygodnie. Boli Cię głowa, drętwieją ręce, a może nawet masz zawroty głowy? Obracanie głową jest ograniczone lub nieprzyjemne. To dlatego, że mięśnie z jednej strony ciała są nadmiernie napięte, a z drugiej rozciągnięte. Brakuje symetrii ruchu. Więzadła w obrębie karku zostały nadwyrężone. Jeśli jeszcze tego nie czujesz, a często pracujesz w ten sposób, to wiedz, że tak może się stać.
Dokumenty podczas pracy przy komputerze nie powinny leżeć z boku biurka
Jeszcze gorzej, jeśli dokumenty leżą między Tobą a klawiaturą albo na Twoich kolanach. Wówczas klawiatura jest za daleko, a Ty wyciągasz ręce daleko do przodu, żeby móc na niej pisać. W tym przypadku przedramiona nie są odpowiednio podparte, barki wysuwają się przed klatkę piersiową, głowa za bardzo się pochyla, a plecy zaokrąglają się. Taka postawa powoduje napięcia mięśniowe w okolicy szyi i barków, a z czasem tendencję do garbienia się.
.
Co robić, żeby zapobiec bólom karku i głowy oraz garbieniu się?
Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku podstawka pod dokumenty. Umieszczasz ją za klawiaturą a poniżej ekranu. Warto tu wspomnieć, że górna krawędź ekranu powinna być nieco powyżej linii wzroku, a dolna kilkanaście centymetrów nad powierzchnią biurka. Klawiatura natomiast powinna leżeć w odległości około 10-20 centymetrów od krawędzi biurka. Z tego względu laptop nie nadaje się do długotrwałej pracy przy komputerze. No chyba, że coś pod niego podstawisz i podłączysz oddzielną klawiaturę (tak, jak u mnie 😉 )

Kilka przykładowych podstawek na dokumenty:
- podstawka MEMO BOARD Office Suites™ Fellowes,
- Podstawa pod monitor i dokumenty Clarity Fellowes
- Podstawka pod monitor i dokumenty ErgoSafe – ze schowkiem
.
3. Myszka jest za daleko od klawiatury
.
Czy zdarza Ci się, że po kilku godzinach pracy przy komputerze boli Cię nadgarstek albo drętwieje cała dłoń? Być może wymieniłaś już myszkę na bardziej ergonomiczną i zaopatrzyłaś się w specjalną podkładkę pod mysz, ale objawy pojawiają się znowu? Nawet najbardziej ergonomiczna myszka na nic się nie przyda, jeśli będzie „uciekać” zbyt daleko. A może się tak zdarzyć, gdy na blacie Twojego biurka rozłożonych jest zbyt wiele papierów lub innych „przeszkadzaczy”. Mimowolnie odsuwasz wtedy podkładkę myszy, a przez to napinasz całe ramię przeciążając nadgarstek i łokieć.
.
Co robić, żeby zapobiec bólom dłoni i nadgarstka?
Przysuń podkładkę myszy jak najbliżej klawiatury. Ustaw przedramię tak, aby leżało na biurku, a łokieć był oparty na podłokietniku. Nie unoś barku – ramie ma „zwisać” swobodnie (więcej o ergonomicznej pozycji siedzącej podczas pracy przy komputerze znajdziesz tutaj). Jeśli podczas pracy przy komputerze rzadko korzystasz z panelu numerycznego po prawej stronie, wymień klawiaturę na taką, która go nie posiada. Wówczas myszka będzie jeszcze bliżej, a Twój nadgarstek będzie zdrowszy 😉
.