5 powodów dla których warto korzystać z masażu

Choć masaż większości z nas kojarzy się pozytywnie, nie każdy z niego korzysta. Wiemy, że jest dobry, choć nie zawsze wiemy dlaczego. A czy Ty zastanawiałeś się kiedyś, czy sam powinieneś skorzystać z masażu? Jeśli chcesz wiedzieć, jak masaż może wpłynąć na  Ciebie, to przedstawiam 5 najważniejszych powodów, dlaczego warto korzystać z masażu.

Z czym Tobie kojarzy się masaż?

Przyjemność? Konieczność? Rehabilitacja? Profilaktyka?
Nagroda, na którą trzeba zasłużyć?
Ratunek, kiedy Twoje ciało woła o pomoc?
Ekskluzywny zabieg tylko dla wybranych?

Masaż to naturalny zabieg, którego celem jest poprawa stanu psychosomatycznego osoby masowanej. Prawdziwy masaż niewątpliwie ma działanie holistyczne (czyli całościowe). Wpływa nie tylko na ciało, ale również na nasz umysł i ogólne samopoczucie.

Korzystanie z masażu daje nieocenione korzyści. Designed by javi_indy / Freepik

Jako masażysta obserwuję często, że korzystne działanie serii masaży jest nie do przecenienia. Zmienia więcej niż początkowo może się wydawać. Klienci przychodzą do mnie z konkretną potrzebą (np. ból karku,  napięcie barków, coś „skrzyknęło” w odcinku lędźwiowym, dyskomfort pod łopatką). Wychodzą z kilkoma bonusami, których się nie spodziewali (głębszy oddech, większy zakres ruchu, „w końcu się zrelaksowałam”, „czuję się zadbana”…).

Co może dać Ci korzystanie zabiegu masażu?
Jeśli i Ty do tej pory nie zdawałeś sobie sprawy z tego, jak działa masaż, to przedstawiam Ci 5 głównych grup powodów dla których warto korzystać z masażu.

Dlaczego warto korzystać z masażu?

1. dla zdrowia fizycznego (czyli dla ciała)

Masaż jest w pełni naturalną metodą leczenia zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych objawów chorobowych. W zależności od potrzeb i wskazań masaż może być wykonywany niemalże na każdym obszarze ciała. Zborowski, twórca polskiej odmiany masażu klasycznego, pisze, że jest on uważany za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia narządu ruchu. Pierwsza grupa powodów, dla których warto korzystać z masażu dotyczy tylko jego efektów dla ciała.

Masaż powoduje rozluźnienie napięć i szybszą regenerację zmęczonych mięśni, a także wzmacnia osłabione mięśnie zapobiegając zanikom z bezczynności (np. długotrwałe siedzenie, po złamaniach czy porażeniach nerwowych). Ponadto dzięki przyspieszeniu krążenia krwi i limfy masaż jest pomocny w leczeniu stanów obniżonego ciśnienia, niektórych chorobach obwodowego układu krążenia (m.in. częste uczucie zimnych rąk i stóp) czy niewydolności serca. Poprawa krążenia sprzyja także zmniejszeniu obrzęków i szybszemu wchłanianiu krwiaków pourazowych a także przyspiesza przemianę materii i usuwanie toksyn z organizmu. To wszystko ma wpływ na zmniejszenie się przewlekłych stanów zapalnych tkanek i likwidację bólu wywołanego napięciami i przeciążeniami. Ponadto masaż jest także skuteczną metodą na zwiększenie elastyczności stawów i zmiękczenie blizn.

Nie mogę tu nie wspomnieć o tym, z czym masaż jest najczęściej kojarzony. Mianowicie masaż uśmierza ból i dyskomfort w obrębie kręgosłupa i pleców. Masaż jest bardzo pomocny w dolegliwościach wywołanych siedzącym trybem życia czy to z powodu warunków w pracy, czy to u osób będących po przebytym złamaniu, udarze mózgu czy cierpiącym na bóle reumatyczne.

Systematyczne poddawanie się zabiegom masażu klasycznego pozwala odpowiednio wcześnie wykryć niektóre zmiany chorobowe w tkankach podskórnych i zapobiec ich rozwojowi. Wzmacnia układ odpornościowy i naturalne siły samoregulacji organizmu.

2. Dla zdrowia psychicznego (dla umysłu)

Wielu z nas usiłując sprostać wyzwaniom codzienności często zmaga się (bardziej lub mniej świadomie) z nadmiernym stresem. Jeśli nawet jesteśmy tego świadomi, to nie zawsze potrafimy poradzić sobie ze skutkami tego stresu. Tracąc umiejętność aktywnej relaksacji, męczymy się jeszcze bardziej. Nie potrafimy zasnąć, jesteśmy rozproszeni i szybko tracimy koncentrację. Dlatego kolejna grupa powodów, dla których warto korzystać z masażu, dotyczy właśnie głowy i tego wszystkiego, co możemy zaliczyć do skutków stresu.

Masaż jest niezwykle skuteczną metodą biernej relaksacji. Powoduje on obniżenie pobudliwość nerwów czuciowych skóry i usunięcie nadwrażliwości wywołanej stresem, hałasem i ilością bodźców ze świata zewnętrznego. Masaż niweluje ból głowy, który podobno nawet w 80% przypadków wywołany jest nadmiernym napięciem mięśni w obrębie karku i barków. Systematyczne korzystanie z masażu przynosi korzystne efekty osobom zmagającym się z depresją. Jeśli prowadzisz aktywny tryb życia, chcesz się wyciszyć, odprężyć i zregenerować w przyjemnej atmosferze, to niewątpliwie warto wybrać się na masaż relaksacyjny.

3. Dla urody (czyli dla relacji)

Masaż wykorzystywany jest także w medycynie estetycznej. Dzięki manualnemu usunięciu zrogowaciałego naskórka i wydzieliny gruczołów skóry, ułatwia skórze oddychanie, a przyspieszając krążenie krwi i limfy zapobieganiu powstawania zastojów i obrzęków, dzięki czemu likwiduje m.in. worki pod oczami, obwisłe policzki czy uczucie nabrzmiałych opuchniętych nóg. Przyspieszając metabolizm komórkowy masaż powoduje usuwanie toksyn z organizmu, co także ma wpływ na nasz wygląd zewnętrzny. Manualna stymulacja tkanek zwiększa elastyczność skóry i regenerację włókien kolagenowych zapobiegając powstawaniu i pogłębianiu się zmarszczek i bruzd, a używane do masażu olejki budują barierę lipidową zapobiegając jej nadmiernemu wysuszaniu. Ponadto regularne poddawanie się zabiegom masażu poprawia koloryt skóry i jest idealną metodą wspomagania kuracji odchudzających i antycellulitowych!

4. Dla przyjemności (czyli dla duszy)

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że masaż poprawia samopoczucie. Dzieję się tak między innymi dlatego, że masaż powoduje wydzielanie w mózgu endorfin czyli hormonów odpowiedzialnych za uczucie szczęścia. Nie jest to jednak jedyny wpływ masażu na układ hormonalny. Systematyczne korzystanie z masażu usprawnia dopływ natlenowanej krwi do najważniejszych gruczołów wydzielania wewnętrznego. Pozwala to regulować przemianę materii, łaknienie, nastrój, sen i aktywność seksualną a przez to zachować wewnętrzną równowagę organizmu. Medycyna wschodnia udowadnia także, że masaże usprawniają przepływ energii przez nasz organizm, dlatego niejednokrotnie są jedyną stosowaną formą terapii. Niezależnie jednak od tych wszystkich głębokich wpływów, masaż wiąże się zawsze z rozgrzaniem masowanego obszaru ciała i dotykiem, a to dla większości osób po prostu jest przyjemne 🙂

5. Dla siebie

Zabieg masażu to świetna okazja do zrobienia czegoś tylko i wyłącznie dla siebie. Dlatego tak ważna jest atmosfera umożliwiająca pełne korzystanie z jego atrybutów. Podczas masażu możemy wsłuchać się w swoje ciało, sprawdzić co chce nam powiedzieć, poświęcić mu uwagę i pozwolić na jego dopieszczanie. W tym czasie możemy skoncentrować się na oddechu, myśleć o przyjemnych rzeczach, przywoływać miłe wspomnienia lub skoncentrować się na tu i teraz ćwicząc mindfulness. Ważne aby podczas masażu pozbyć się wszystkich rozpraszaczy. Najlepiej nie brać ze sobą telefonu, wyłączyć radio, włączyć delikatną muzykę, zadbać o przyjemny zapach i wygodne ułożenie ciała. Podczas masażu z czystym sumieniem możemy zapomnieć o wszystkich zobowiązaniach i goniących terminach. Leżąc na stole do masażu i tak nie możemy nic zrobić, nie warto więc martwić się nimi i zaprzątać myśli. Warto za to wykorzystać ten czas w pełni zgodnie z jego przeznaczeniem. Zasługujesz na to.

Jak często robisz coś dobrego dla siebie?

Chyba każdy, kto choć raz poddał się temu zabiegowi, poczuł, że po nim w organizmie coś się zmienia. Jeszcze lepiej odczuwają to osoby regularnie korzystające z masaży.

Masaż, w przeciwieństwie do wielu innych zabiegów, nie jest tylko dla wybranych. Z jego dobrodziejstw może skorzystać niemalże każdy. Dlatego, jeśli jeszcze nie korzystałeś z masażu albo czujesz, że Twoje ciało od dawna go potrzebuje lub po prostu masz na niego ochotę, zachęcam Cię do oddania się w dobre ręce wykwalifikowanego masażysty i czerpania w pełni z zalet tego zabiegu.

Napisz w komentarzu, czym dla Ciebie jest masaż albo dlaczego chciałbyś z niego skorzystać? 🙂

Designed by Freepik